Nový zákon o zadávání veřejných zakázek z pohledu dodavatele
Dne 5. 5.2016 zorganizovala Komora podniků komerční bezpečnosti ČR, z.s. pro své členy ve spolupráci se společností OTIDEA, a.s. seminář k problematice nového zákona o zadávání veřejných zakázek.
Seminář vedla zkušená lektorka Mgr. Kateřina Koláčková, která v oblasti veřejných zakázek působí od roku 2004 a její specializací je komplexní administrace zadávacích řízení a poradenství v oblasti veřejných zakázek.
Paní Koláčková aktivně přednáší a publikuje. V loňském roce proškolila přes 180 zadavatelů a uchazečů o veřejné zakázky. Pravidelně přednáší na odborných konferencích a účastní se veřejných diskuzí k zákonu. Souhrnná hodnota jí realizovaných projektů je v řádech desítek miliard korun. Mezi její referenční klienty patří Senát ČR, Úřad vlády ČR, města a obce ČR, aj.
Problematika veřejných zakázek a především správné zpracování nabídek je nedílnou součástí obchodní činnosti také mnoha soukromých bezpečnostních služeb.
Seminář bel tematicky zaměřen na tyto oblasti:
- Předpokládaný vývoj a účinnost nového zákona – jak to vypadá s účinnosti nového zákona?
- Základní principy nového zákona – co se mění v zákonech, nové pojmy, nová ustanovení, průběh jednotlivých typů řízení, jaké jsou změny v průběhu otevírání nabídek
- Mimořádně nízká nabídková cena – jak upravuje nový zákon problematiku mimořádně nízké nabídkové ceny, je či není povinnost vyloučit za mimořádně nízkou nabídkovou cenu, jaké jsou povinnosti při jejím odůvodnění
- Hodnotící kritéria – jak může zadavatel hodnotit jednotlivé nabídky
- Příprava nabídky – na co si dát pozor při přípravě nabídky, jak se bránit proti nepřiměřeným požadavkům zadavatele z hlediska zákona
- Kvalifikace – kvalifikace a způsobilost nová úprava dle zákona
V rámci semináře se účastníci dozvěděli například to, že nový zákon o zadávání veřejných zakázek, který Vláda schválila 5. 10.2015 byl Poslaneckou sněmovnou Parlamentu schválen v dubnu 2016 měl při svém zrodu 3500 připomínek z toho 1418 zásadních. Dle transpozice evropských směrnic měla jeho účinnost nastat nejpozději 18. 4. 2016. Tento termín však nebyl ze strany České republiky dodržen a zákon bude účinný až od 1. 10. 2016.
Nový zákon o zadávání veřejných zakázek není jen další novelou jeho předchůdce, ale je to zcela nový koncept zákona s novou systematikou.
Hlavním cílem je snížení administrativní zátěže a flexibilita, návaznost na evropské směrnice a minimalizace kazuistických pravidel a formalismu.
Základními zásadami nového zákona jsou dle ustanovení § 6
- Zásada transparentnosti a přiměřenosti
- Zásada rovného zacházení
- Zásada zákazu diskriminace
Druhy zadávacích řízení §3
- Zjednodušené podlimitní řízení
- Otevřené řízení
- Užší řízení
- Jednací řízení s uveřejněním
- Jednací řízení bez uveřejnění
- Řízení se soutěžním dialogem
- Řízení o inovačním partnerství
- Koncesní řízení
- Řízení pro zadání veřejné zakázky ve zjednodušeném režimu
Režim veřejné zakázky §24 – §27
- Nadlimitní režim = rovno či vyšší než finanční limit stanovený nařízením vlády
- Podlimitní režim = veřejná zakázka nedosahuje finančního limitu
- Veřejné zakázky mimo režim zákona:
– Dodávky nebo služby do 2 mil. Kč bez DPH
– Stavební práce do 6 mil. Kč bez DPH
- Zjednodušený režim § 129 –sociální a zvláštní služby dle přílohy č. 4 zákona
- Mezi zajímavou novinku v zákoně patří například to, že otevírání obálek, posouzení a hodnocení nabídek ve všech fázích, tedy od otevírání obálek až po výběr nejvhodnější nabídky může za zadavatele dělat pouze jedna pověřená osoba – nemusí tedy již být ustanoveny komise pro otevírání obálek, posouzení a hodnocení nabídek. Je pouze na rozhodnutí zadavatele, zdali využije možnosti jmenovat komisi, tento krok je již dobrovolný.
- U doložení technických kvalifikačních předpokladů § 79 na dodávky a služby stačí uvést pouze seznam referenčních zakázek za poslední 3 roky včetně uvedení ceny a doby jejich poskytnutí a identifikace objednatele. Již nebude požadováno osvědčení o poskytnutí služby od zadavatele či smlouva a doklad o uskutečněném plnění.
- Bude zrušen tzv. BLACK list – tedy seznam firem, které se nemohou z důvodů porušení zákona účastnit soutěží v rámci veřejných zakázek.
- Základní způsobilost de § 74- 75 , která se týká potvrzení o bezdlužnosti u Finančních úřadů, zdravotních pojišťoven a na sociálním pojištění lze nově doložit oproti dosavadní právní úpravě i splátkovým kalendářem na existující nedoplatky, který musí být schválen danou institucí
- Institutu obnovení způsobilosti tzv. self-cleaning – §76
Přijetím dostatečných nápravných opatření zejména:
- Uhrazením dlužných částek či nedoplatků
- Náhradou újmy způsobené spácháním trestného činu nebo pochybením
- Aktivní spolupráce s orgány provádějícími vyšetřování, dozor, dohled nebo přezkum
- Přijetím technických, organizačních nebo personálních preventivních opatření
- Změna terminologie – subdodavatel se mění na poddodavatele aj.
- Mimořádně nízká nabídková cena – zadavatel může v rámci zadávací dokumentace stanovit cenu nebo náklady, které bude považovat za mimořádně nízké a určit způsob výpočtu mimořádně nízké nabídkové ceny. Stále však zůstává povinnost zadavatele požadovat zdůvodnění mimořádně nízké nabídkové ceny
- Vítězný dodavatel musí předložit jako jeden z dokladů doklad o majetkové struktuře dodavatele až po jeho skutečné majitele podle zákona o některých opatřeních proti legalizaci výnosů z trestné činnosti a financování terorismu. Pokud nepředloží, je vyloučen ze soutěže.
Seminář se setkal u přítomných účastníků s velmi pozitivním ohlasem a všichni ocenili především odborné zkušenosti a příklady z praxe, které lektorka Mgr. Kateřina Koláčková uváděla. V případě dalších dotazů k problematice veřejných zakázek se rádi na společnost OTIDEA znovu obrátíme.
www.otidea.cz, mail: zakazky@otidea.cz
Autor: Bc. Kateřina Poludová,DiS.
Zdroj : Zákon o veřejných zakázkách s účinností od 1. 10. 2016
Prezentace Mgr. K. Koláčková, OTIDEA a.s.


